Bizonyára nagy viták zajlanak az eredeti recept és a tökéletes állaggal kapcsolatban, de én itt is azt vallom, mindenki találja meg a saját magának legjobban ízlőt. Bár Izraellel asszociáljuk sokan, a hummusz Libanonból ered, aztán szépen mindenki a sajátjára formálta.
Az utóbbi években hatalmas divattá vált a közel-keleti konyha, így egyre több helyen kóstolhat az ember egészen különlegeset a városban és érdemes kitapasztalni a te személyes preferenciád. Én azt imádom, ha jó krémes, szinte megáll benne a kanál.
Persze elég sóval, citrommal, egy kevés római köménnyel esetleg fokhagymával ígyis-úgyis finom lesz a végeredmény, de a titok bizony a tahiniben rejlik. Minnél többet adsz hozzá, annál krémesebb lesz, ugyanis én egyáltalán nem használok olajat. Kizárólag tahinit, illetve kevés hideg vizet, vagy a csicseriborsó konzerv levéből egy kicsit. Volt egy úgynevezett low-fat időszakom, amikor bizony megfigyeltem, hogy tahini nélkül a legtöbbször nagyon felpuffadtam tőle és ha tutibiztosra szeretnél menni, min. két napig áztatott, főtt csicseriborsót javaslok a konzerves változat helyett.
A tahini tulajdonképpen a szezámmag krémmé őrölve. Lehet belőle pirított és nyers változatot is kapni, szerintem mindkettő csodálatos önmagában is, én mégis azt ajánlom, próbáljátok ki mindkettővel (és friss datolyára kenve is!!!)
Mostanában fedeztem fel egy újpörkölt változatot a budapesti Kohinoor bazárban, és egyszerűen nem tudok vele betelni.
Természetesen, ha elég nagy teljesítményű aprítót használsz, nyers szezámmaggal is elkészíthető, de ha időt spórolnál és nem bízol a szerkezetben, a tahinit javaslom. Szerencsére a legtöbbje valóban nem tartalmaz semmilyen hozzáadott zsiradékot a szezámmagon kívül.
Na de, íme végre a recept és melegen ajánlom, hogy turbózd fűszerekkel, (kurkuma, fokhagyma, petrezselyem, római kömény stb.) és zöldségekkel is, hogy ilyen funky színeket kapjon, mint pl.: nyersen reszelt cékla, sütőtök, zöldborsó a lehetőségek tárháza végtelen..
De semmiképp sem feledkezzetek el a végső díszítő kanálvonásos formázásról! Imádni fogjátok!
Köszönet a csodálatos felvételekért a Vibes Digital Studio csapatának és a Foodtherapy marketnek.
- - 250 g csicseriborsó
- - min.50 g tahini
- - 1 citrom leve
- - 50 g csicseriborsó konzervlé/jéghideg víz
- - 2 csipet só
- - fél gerezd fokhagyma reszelve
- - 2 csipet római kömény (opcionális)
- - 150 g sült/főtt sütőtök, lila édesburgonya, zöldborsó, nyers cékla stb. (opcionális)
- Mehet minden az aprítóba majd pörgessük addig, amíg a kívánt állagot nem kapjuk.
- Sózzuk, fűszerezzük, citromozzuk, vagy tahinizzük kedvünkre. Grill ételek mellé talán jobban passzol egy semlegesebb simább ízvilág, míg mártogatónsak, ahol a hummuszé a főszerep, simán mehetnek vagányabban a fűszerek.
- A tuti tippem sütőben sült currys karfiollal és friss petrezselyemmel a tetején tálalni, de egyébként is ordít, hogy szórd meg valami frissel és színessel

Megihletett? Kérdésed/észrevételed van? Szívesen olvasnánk. Írd meg itt lent egy kommentben!